OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Spojnicou týchto dvoch kapiel je okrem miesta pôvodu aj duo činorodých bratov Pattersonovcov, ktorí sú na americkej divno-rockovej scéne už dlhšiu dobu uznávanými persónami. Pre neznalých mám ťahák. Evan Patterson, známy ako kapelník YOUNG WIDOWS, teda skupiny, ktorá s každým svojím novým albumom rozširuje hranice toho, čo je známe pod pojmom noise rock, sa nám tu predstavuje ako ťahúň svojrázneho zoskupenia OLD BABY. Ryan Patterson pôsobí ako líder hardcore-punkového tria COLISEUM, pričom sa činí aj ako gitarista svojej novej kapely BLACK GOD. Otázka znie, či agilným bratom ide ich muzicírovanie minimálne tak dobre, ako v ich domovských kapelách.
Evan sa prehrabal vo svojich zaprášených platniach, nasadil si klobúk, začal piť viac whiskey a vzišlo z toho OLD BABY, v ktorom mu asistuje kolektív umelcov rôzneho hudobného zamerania.
Do svojich vízií tentokrát zapojil omnoho viac blues (ako správny bluesman, aj on má svoju vlastnú pieseň o vlaku) a drevného desert rocku. Atmosféra ostáva, podobne ako u posledných YOUNG WIDOWS, náramne uvoľnená a príjemne chytľavá. Evan sa ako správny novátor a hľadač riffov začal (ešte) viac hrať so zvukom a z tejto jeho záľuby vzišla kopa „vzdušného“ noiseového feedbacku, ktorý mnohokrát hraničí s improvizáciou.
Aj keď je zoskupenie OLD BABY, na rozdiel od Evanových predchádzajúcich kapiel, hlavne o pokojných kompozíciách, jeho hudba napriek tomuto faktu vôbec nestráca na dynamike. Ako sme si už zvykli u YOUNG WIDOWS, aj pri OLD BABY je kladený ohromný dôraz na detaily a rôzne muzikantské ozdôbky. Práve preto buďte pripravený na ležérny spev, nezvyčajný ťahavý blues rock s kopou väzbenia a podmanivými melódiami, ktoré nastolia tú správnu rozochvenú náladu.
Ryan so svojou partičkou ostrieľaných harcovníkov (v kapele mimo iných pôsobí aj Nick Thieneman z YOUNG WIDOWS a Rob Pennington z ENDPOINT) na to ide z úplne opačného konca a v podstate sa drží toho, čo predvádza v COLISEUM. Po prvom vypočutí je však jasné, že Ryanovi tentokrát šlo o hutnejší a archaickejší zvuk a celkovo surovejší prejav.
Tak ako v COLISEUM, aj v BLACK GOD sa Ryan snaží skĺbiť hardcore a punk, avšak tentokrát navrch primiešal aj poriadnu dávku ošúchaného hard rocku. BLACK GOD sa sústredia na korene spomenutých žánrov, ale aj napriek tomu znejú moderne a od lacného retra majú poriadne ďaleko. Hudba na ich poslednom "sedempalci" by sa dala opísať ako „bradatý rock and roll“ s presahmi do klasického hardrocku a metalu s poriadnym hardcoreovým odpichom. Krátke skladby svojou štruktúrou pripomínajú skôr punk a nebyť Ryanovej komplikovanej „motorkárskej“ gitary a Robovho chrapľavého, avšak melodického spevu, tak by to aj punk bol. Pesničkám v podaní BLACK GOD nie je čo vytknúť. Sú poriadne energické a agresívne, plné nákazlivých zapamätateľných motívov, presne tak, ako to v intenzívnom stoner rocku má byť.
Pri odpovedi na otázku z konca prvého odseku budem vo svojich prognózach opatrný. Keď sa v budúcnosti obom kapelám podarí udržať si nastolenú vzostupnú tendenciu svojich útlych nahrávok, tak bude rodina kapiel z Kentucky a tamojšia rocková scéna bohatšia o dva silné prírastky a bratia Pattersonovci si vo vlastných radoch vytvoria konkurenciu. Ktovie, možno ich domáce kapely toto „súperenie medzi sebou samými“ popoženie k ešte lepším výkonom...
OLD BABY – Misunderstanding Human Behaviour
(Hawthorne Street Records, 2012; www.facebook.com/intotheearth)
BLACK GOD – II
(No Idea Records, 2012; www.facebook.com/blackgodband)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.